SOUTH CENTRAL STAFF 2017-2018
LAST NAME FIRST ASSIGNMENT BUILDING
Certified Ahlrich Paula 3 YO PS teacher  ELEM
Classified Anderson Tracey Bus Driver HS - Bus Barn
Classified Assman Trisha Associate - Kindergarten ELEM
Certified Bartels Jamie .6 FTE Technology ELEM
Classified Batta Julie  Associate - K & JH VB/GBB Coach ELEM
Classified Bean Brian Associate Spec. Ed. - HS HS
Classified Berner Marsha Bus Driver  HS
Certified Birks Dave Physical Education  MS
Certified Blair Erin Instructional Coach EL
Classified Blair Barb Lunch/ Custodian HS
Certified Blankenship Shelley 2nd Grade ELEM
Certified Boerner Jeff 5-6 Math MS
Certified Boogerd Hilary MS Music MS
Classified Brown Michelle Associate - MS MS
Certified Bruder Amber English  HS
Classified Bruns Elizabeth Associate - 3rd  EL
Certified Brus Angela 7th / 8th Special Education MS
Classified Carlson Sara Associate - 3rd ELEM
Certified Carlson Matt Voc Ag   HS
Certified Case Kari  2nd Grade ELEM
Certified Case Bryan Physical Education/Health  HS
Classified Casey Melissa Associate - 2nd ELEM
Classified Casey Deb Associate - Kindergarten EL
Classified Chapman Elizabeth Associate - Kindergarten ELEM
Certified Clark Clive Math HS
Classified Collins Carol Business Mgr/Board Sec. MS
Classified Daisy Jeff Custodian  HS
Certified Davis Greg Elementary PE / 7-8 Health ELEM / MS
Certified Davis Becky Science HS
Administration DeMoss Marc Principal - 4-8 MS
Certified Dettmann Barb  5-6 Social Studies MS
Classified Duesenberry Brittanie Cheer Coach HS
Classified Eldridge Bonnie Associate Spec Ed - MS MS
Certified Erickson Maddie 4th grade MS
Certified Ericsson Robert  Nurse MS / ELEM
Certified Fahr Melissa  Math MS
Certified Feldhans Brittany 5th Grade Special Education MS
Certified Feldhans Cindy  6th - 8th  Grade Special Education MS
Classified Feldhans Marcus Associate Spec Ed - MS MS
Certified Floerchinger Danielle Guidance Counselor  MS
Certified Folsom Gene History MS
Certified Francis Eric Social Studies  HS
Certified Freimuth Nancy 4-8 Reading Intervention MS
Classified Geno Wendi  Human Resources  MS
Certified Gentry Emily  4 YO PS teacher  ELEM
Certified Gerdes Mishelle  1st Grade ELEM
Certified Gerke Marcey TK - 8 TAG ELEM / MS
Classified Gleason Vicki Bus Drive MS - Bus Barn
Certified Gorden Karen Special Education HS
Coach Gorden Makenzie Coach, Dance Team HS
Certified Green Tiffany Title I ELEM
Classified Green Becky 9-12 Principal Secretary HS
Classified Greenway Dana Cook MS
Certified Gross Kelly  Special Education HS
Classified Grummon Tanya Lead Cook ELEM
Classified Hall Kristen Associate - PS ELEM
Certified Handlos Rick Social Studies  HS
Certified Hardiman Alexis TK-12 Media District
Certified Hardy Christne Title I  EL
Certified Harrington Rhonda 4-6 and 9-12 Spanish HS/MS
Certified Henely Jane 1st Grade  ELEM
Certified Herrington Alex 7-8 Science MS
Classified Hirschberg Sue Associate - 1st ELEM
Certified Hoppenworth Sara Guidance ELEM
Classified Hungate William Bus Driver HS - Bus Barn
Classified Hutchens Karla Cook HS
Classified Jackson Stacy Associate - PS HS
Certified Jacobs Julia Tech Coordintator  (Dist-Wide)/Bus Ed District
Classified Janssen Shaleena MS Associate MS
Classified Johnson Ken  Custodian - Head MS
Classified Johnson Laura Associate - 4 YO PS HS
Certified Kinney Allison 4-8 Reading Intervention MS
Certified Klaassen Tiffany Kindergarten  ELEM
Classified Kleemeier Jon Bus Driver MS
Certified Klocke Paula  .6 Title I  ELEM
Certified Knapp Brian Guid.Couns./Psych/Leadership/AD HS
Classified Knapp Terresa Media Associate HS
Classified Knouf Karie Associate - Library/Office ELEM
Classified Korleski Kim Associate - PS ELEM
Classified Kraft Cindy  Lead Cook HS
Certified Kraft Kara TK Teacher ELEM
Classified Kretlow Barb  Cook MS
Administration Kruse Jeff Superintendent District
Classified Kuebler Breanna Associate - PS EL
Classified Kutz Paul Bus Driver HS
Certified Lamaak Melissa 3 YO PS teacher  HS
Certified Lamphier Nathan 6th grade Special Education MS
Classified Lamphier Mark Asst BSB Coach HS
Certified Landgraf Bailey 5th ELA/Reading MS
Classified Lange Elaine  Bus Driver HS - Bus Barn
Certified Lantz Brian  Ag Education HS / MS
Certified Lantz Kari  6th ELA/Reading MS
Classified Lenz Chuck Bus Driver  MS - Bus Barn
Certified Lindeman Deb  3rd Grade ELEM
Certified Linn Barb Alternative School /  TAG HS
Certified Lynch Krystal 4 - 8 Tech (.6) MS
Certified Macke Nicole  4 YO PS teacher  HS
Certified Martin Jayne  3rd Grade ELEM
Administration Martin Randy  Principal - 9 - 12 HS
Certified Maske Alyssa 9 - 12 Spanish HS
Certified Maulsby Jamie 5 - 6 Science MS
Certified McAlexander Kerri  2nd grade  ELEM
Classified McCarter Beth Superintendent and Activities Sec'y HS
Classified McCarter Krista Associate - 3rd EL
Administration McChesney Nicole  Principal - ELP thru 3 ELEM
Classified McCubbin Zeb Associate - 1st ELEM
Classified McFarland Samantha Associate - PS ELEM
Classified McKenna-Rabe Kristi Associate - 2nd EL
Classified McKinney Tessie JH VB Coach MS
Classified Mernka Allison Associate - 4 YO PS HS
Classified Meyer Alan Bus Driver MS - Bus Barn
Classified Miller Wendy Custodian EL
Certified Mogler Alyssa 4th grade MS
Certified Morrow Lori Band MS
Certified Morton Cayla 9-12 Vocal HS
Classified Nagel Miranda Associate - 3rd ELEM
Classified Nelsen Lori 4-8 Prinicpal Secretary MS
Certified Nesbitt Scott English/Speech HS
Certified Neubaum Peggy 7th Reading / ELA MS
Certified Newland Carol English  HS
Certified Nicholson Kris  Kindergarten  ELEM
Certified Olson John Chemistry/Physics/Humanties HS
Certified Otto Lorie Nurse, Health Occupations HS
Classified Otto Paul Bus Driver HS - Bus Barn
Certified Panning Judy Music - PS-5 ELEM/MS
Certified Phan Tuan Spec Ed Teacher HS
Certified Pibal Sara Instructional Coach MS
Classified Plantz Nancy Associate - 1st ELEM
Certified Plummer Tom Instrumental Music  - 9 - 12 HS
Classified Poen Lynn Associate Spec. Ed HS
Classified Riat Robert  Transportation/Grounds HS - Bus Barn
Certified Ricke Sherry  1st Grade ELEM
Classified Riedesel Rhonda Associate - 3YO PS HS
Classified Riley Doug  Transportation - Head MS - Bus Barn
Classified Rock Sandi Associate Spec Ed  MS
Classified Rohlfs Kari  Associate - 2nd ELEM
Classified Saliger Boyd Lead Custodian HS
Certified Sander Lori Academic Interventionist ELEM
Certified Schaefer Mark Biology/Anat/Activity Director  HS
Classified Scharn Nicole Associate - PS ELEM
Classified Schmit Patricia  Head of Nutrition MS
Classified Schoon Jeanette Associate - 2nd ELEM
Classified Schultz Maureen Cook  ELEM
Certified Schultz Lance  P.E. PS and 9-12 HS
Classified Shinn Melinda Associate - Kindergarten ELEM
Certified Smith Marleta Instructional Coach HS
Classified Smith Sheila Bus Driver MS - Bus Barn
Classified Sommers Tad Library Associate MS
Classified Souder Michelle  Bus Driver MS - Bus Barn
Classified Stamp Leslie PS-3 Principal Secretary ELEM
Certified Stelling Emily  Kindergarten  ELEM
Coach Stevens Barry Coach - Boys Golf HS
Certified Stevens Sara 4th Grade MS
Classified Stoolman Lowell Bus Driver MS - Bus Barn
Classified Sundermeyer Tauni Associate  MS
Classified Thompson Ashley Associate - K ELEM
Certified Trost Scott Business/Computer Ed HS
Classified Trotter Roger Custodian MS
Classified van Horn Megan Associate - PS ELEM
Classified van Hulzen Theresa Family Liaison ELEM
Classified Vogel Charity Custodian / Cook  MS / ELEM
Certified Voith Wade Math  HS
Certified von Glan Donna Math  HS
Classified Walters Rachel Associate - 1st ELEM
Classified Wedemeyer Annette Cook  HS
Certified Weiss Alicia Special Education EL
Certified Welander Sheila  8th - Reading / ELA MS
Classified Wheeler Stephanie Associate HS
Coach Williamson Mark Coach - JH Boys BB MS
Certified Wise Karen  Art - TK - 8 ELEM / MS
Classified Wise Cathie Cook ELEM
Certified Wozniak Lisa 8 - 12 Family & Consumer Science HS / MS
Certified Wuebker Andy  3rd Grade ELEM
Classified Wuebker Chaylin Associate - 2nd EL